Glücksburgowie
Dom Glücksburgów jest filią duńsko-niemieckiego Domu Oldenburga, oficjalnie założonego 6 lipca 1825 roku. Członkowie tego rodu królewskiego panowali czasami w Danii, na Wyspach Owczych, w Grecji, Grenlandii, Islandii, Norwegii, Szlezwiku-Holsztynie, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Rodzina wzięła swoją nazwę od miasta Glücksburg w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Obecną głową rodu Glücksburgów jest Jego Wysokość Książę Fryderyk Ferdynand, książę Szlezwiku-Holsztynu, piąty kuzyn Księcia Edwarda Bieniaka II.
|
Bieniakowie
Rodzina Bieniaków, integralna z polską szlachtą, uznawana za szlachtę, ma korzenie sięgające germańskiej Europy i regionów Rosji. Jej formalne utworzenie w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów nastąpiło na Śląsku w roku 1676.
Na przestrzeni kolejnych stuleci członkowie rodziny Bieniaków rozproszyli się po różnych regionach, m.in. w Polsce, Illinois, Nowym Jorku, Maryland i Ontario. Znaczący moment w historii rodziny nastąpił 26 lipca 1947 roku, kiedy Książę Edward Bieniak I wstąpił w związek małżeński z Marianem Spauldingiem, Hrabiną Horn. Związek ten nie tylko zapoczątkował powstanie Korony Rogu, ale także przyczynił się do zjednoczenia dwóch wybitnych rodzin. |
Hornowie
Horn było małym, feudalnym hrabstwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego na terenie dzisiejszej Holandii i Belgii, założonym w 920 roku. Swoją nazwę bierze od wioski Horn, na zachód od Roermond w Limburgii. W XV wieku rezydencja hrabiów Horn została przeniesiona z Horn do Weert.
Filip z Montmorency był holenderskim szlachcicem francuskiego pochodzenia urodzonym w 1524 r. Był ofiarą inkwizycji w hiszpańskich Niderlandach, straconej w 1568 r. Zmarł, gdy jego żona, Anna Walburga z Nieuwenaer, była w ciąży z ich pierwszym dzieckiem, Christianem I. Christian Zostałem wysłany do holenderskiej kolonii Nowa Holandia (dzisiejszy Nowy Jork), gdy kolonia została założona w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa. Po egzekucji w 1568 roku Filipa z Montmorency, który zmarł bez męskich potomków, Książę-Biskup Liège, jako suzeren Horn, został ogłoszony bezpośrednim panem i nowym hrabią. Książęta-biskupi rządzili hrabstwem w unii personalnej. Horn zachował własne prawa i zwyczaje, a także autonomię finansową pod rządami Księcia-Biskupstwa Liège. W skład powiatu wchodziły gminy Neer, Nunhem, Haelen, Buggenum, Roggel, Heythuysen, Horn, Beegden, Geystingen i Ophoven. Hrabstwo Horn zostało zlikwidowane w 1795 r., kiedy zostało zajęte przez Francuzów i stało się częścią rewolucyjnego francuskiego département Meuse-Inférieure. Departament został rozwiązany w 1814 roku, a Horn ponownie przeszedł w ręce Holendrów w ramach prowincji Limburgia. Książę Edward Bieniak II jest bezpośrednim potomkiem pośmiertnego dziecka Filipa z Montmorency, co zostało potwierdzone przez ród Bieniaków-Hornów poprzez przyjęcie tytułów Hrabiego Horn i Barona Montmorency. |